Corona salgını sürecinde yalnızlıkla başa çıkmanın yolları

Çeviri: Ayşegül Güneş

Salgının ortaya çıkmasıyla birlikte bulaşma riskini en aza indirmek için bir süredir evlerimizdeyiz. Hepimiz bu süreçte insanlarla sosyal anlamda iletişimi azaltma fikrine hazırlıksız yakalandık. Evde yalnız olma hali, sevdiklerimiz ile yüz yüze görüşememe, karantina öncesi günlük rutinlerimizden eksik kalma bizi zorluyor olabilir.

Yalnızlık ve sosyal izolasyon

2017 yılında Public Health adlı dergide yayınlanan bir yazıya göre sosyal izolasyon ve yalnızlığın daha düşük bir zihin sağlığı ile ilişkisi olduğu bulunmuş. Bu yüzden sosyal etkileşimin azaldığı bugünlerde zihin sağlığımıza daha da dikkat etmeliyiz. İçerde kalmak, insanlarla daha az etkileşim kurmak ve buna ek olarak bir de virüse yakalanma ihtimalimiz üzerine düşünmek stresli hissetmemize neden olabilir. Bu stres ile birlikte kaygı bozukluğu ya da depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları yaşama riskimiz artabilir.

Peki bu sürecin içinde daha sağlıklı hissetmek için neler yapabiliriz? Zihinsel sağlığımızı korumak ve iyi hissettiğimiz anları çoğaltmak için uygulayabileceğimiz birçok yol var. Bu yollar iki ana başlıkta toplanabilir. Birincisi kendimizi meşgul edecek işler bulmaktır. İkincisi ise diğer insanlarla iletişimin bir yolunu bulabilmek. Kötü fikirlere dalıp gitmek, sürekli kötü üzerine düşünmek depresif hissetmemize neden olabilir. Dikkatimizi tek işte toparlama yani kendimizi meşgul edecek bir yol bulma bu kötü fikirlere dalıp gitmemizi engelleyecek ve modumuzu yükseltecektir.

Kendiniz için bir program oluşturun ve onu takip edin.

Evde karantinada olmanıza rağmen kendiniz için hazırladığınız programı düzenli bir şekilde takip etmeye çalışın. Yalnızlık hissi hiç geçmeyecekmiş gibi gelebilir. Fakat bu fikri, günlerinizi olabildiğince normalleştirmeye çalışarak aşabilirsiniz. Yeni güne başlarken yapacaklarınızı planlayın. O gün için hedefler belirleyin. Nasıl hissettiğiniz, neler yaptığınız hakkında günlük tutmaya çalışın.

Haberdar olun.

Size daha çok endişe katmayacak şekilde virüs hakkındaki güncellemelerden, yeni bilgilerden haberdar olmaya çalışın. Bu durum zihinsel sağlığınızı korumak noktasında size yardımcı olacaktır. Medya tüketiminizi bir ölçüde sınırlayın. Çok fazla haber izlemek, çok fazla makale okumak bir süre sonra size zarar verebilir. Mesela haberleri günde iki kez takip etmek gibi bir sınır koyabilirsiniz veya herkes virüs hakkında konuşuyorsa sosyal medyada geçirdiğiniz vakti sınırlandırabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta da araştırma yaptığınız kaynakların güvenilir kaynaklar olduğundan emin olmaktır.

Zinde kalın.

Zihinsel ve bedensel sağlık iç içedir. Günlerce hareket etmemenin zihinsel olarak zorlu süreçlerle başa çıkmanız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Aktif olmak için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Youtube videoları izleyerek yogaya başlayabilir veya kolayca spor yapabilirsiniz. Dışarı çıkıp temiz hava alarak yürüyüş yapmak da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Anlamlı bir şeyler yapın.

Yalnızlık hissini arttıran bir diğer unsur benlik hissinizi kaybetmeniz olabilir. Sadece sıkılmış hissetmek değil aynı zamanda benlik duygunuzu kaybetmek de sizi kötü etkiler. Hepimiz aidiyet duygusunu hissetmek istiyoruz ve hayatımızın bir değeri var. Bu yüzden küçük de olsa her güne anlamlı faaliyetler eklemek benlik duygunuzu yeniden canlandıracak ve size bir anlam ve amaç verecektir.

Başkalarıyla bağlantı kurun.

Alışılmadık bir şekilde olsa da sevdiklerinizle iletişimde kalmanın tek yolu onları canlı canlı görmek değildir. Onlarla online kanallar sayesinde iletişime geçin. Düzenli bir şekilde konuşun. Mesaj atın, telefonla arayın, sosyal medyada paylaşım yapın ya da paylaşım yapan sevdiklerinizle bağlantı kurun.

Sadece tanıdıklarınızla değil aynı zamanda ortak ilgi alanlarını paylaştığınız insanlarla da iletişime geçebilirsiniz. İlgilendiğiniz konular hakkında açılmış Facebook gruplarına girebilirsiniz. Çok kişiyle oynanan online oyunlara katılabilirsiniz.

Sizi rahat hissettirecek kaynaklar bulun.

Kısacası kendinizle ilgilenin. Sağlıklı yemekler pişirin. Sevdiğiniz televizyon programlarını izleyin ya da sevdiğiniz kitapları okuyun. Evcil hayvanınız varsa onunla ilgilenin. Kendinize bitki çayı yapın örneğin lavanta çayı stresinizi azaltacaktır. Yeterince dinlendiğinizden emin olmak için uykunuzu düzene sokun.

Bir şeyler yaratın.

Kendinizi ifade etmekte zorlandığınız zamanlarda duygularınızı yaratmaya yöneltmek faydalı olabilir. Bir şey yaratmak kendi içinde size meditasyonun etki gücünü verecektir. Yazı yazmak, şiir yazmak, resim çizmek, fotoğraf albümleri oluşturmak, yetişkin boyama kitapları üzerinde çalışmak size yardım edebilir.

Gelecek için plan yapın.

Bu yalnızlık sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelse de olağan rutinlerimize döneceğimiz günler elbette ki gelecek. Geleceğe yönelik planlar yapmak daha az yalnız hissetmenize yardımcı olacaktır. Karantina bittikten sonra yapmak istediğiniz tüm şeylerin listesini oluşturabilirsiniz. Amaçlarınızı belirleyip listeleyebilirsiniz.

Öz şefkat alıştırmaları yapın.

Düşünce kalıplarınız yüzünden kendinizi yargılamayın. Eğer kendinizi ‘bu şekilde hissetmemem gerekiyor’ derken buluyorsanız bu sadece yalnızlık hissinizi sürdürmenize neden olacaktır. Hislerinize ve düşüncelerinize direnmeyin. Onları gelen ve giden şeyler olarak kabul etmenin yollarını bulun. Bu, onların güçlerini alacak ve mutsuzluğunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Başkalarına da merhamet gösterin.

Hissettiklerinizi kabullenmek noktasında zorlanıyorsanız bazen başkalarına yardım etmek ve onlara şefkatli bir şekilde yaklaşmak yalnızlık hissinizi hafifletecektir. İnsanlarla iletişim kurun, destekleyici olun ve onları cesaretlendirecek, onlara umut verecek şeyler söyleyin.

Kaynak: https://www.verywellmind.com/how-to-cope-with-loneliness-during-coronavirus-4799661

about