Toksik Pozitiflik Nedir?

Çeviri: Beyza Uğur

Toksik pozitiflik, bir durum her ne kadar zor olursa olsun, insanların her zaman pozitif kalması gerektiği inancıdır. İyimser olmanın ve pozitif düşünmenin faydaları olsa da, toksik pozitiflik mutlu görünmek adına olumsuz duyguları reddeder, ki bu genellikle yanlış bir pozitifliktir.

Hepimiz biliyoruz ki hayatımızda pozitif bir görünüme sahip olmak ruh sağlığımız için faydalıdır. Problem şu ki, hayat her zaman pozitif değildir. Hepimiz zor duygularla baş ediyoruz, bunları deneyimliyoruz.

Bu duygular bazen rahatsız edici ve baş edilmesi zor olsa dahi, hissedilmeleri ve açıkça üstlerinden gelinmeleri gerekir.

Toksik pozitiflik, pozitif düşünmeyi ekstrem bir şekilde genelleştirir. Bu tutum sadece iyimserliğin önemini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda mutlu veya pozitif olmayan insan duygularını en aza indirir ve reddeder.

Toksik Pozitifliğin Formları

Toksik pozitifliğin geniş çerçevede formları vardır. Aşağıdaki örnekler günlük hayatta karşılaştıklarımızdan bazılarıdır:

 • Kötü bir şey olduğunda, örneğin işten ayrılmak, insanlar size “pozitif kal” veya “bardağın dolu tarafından bak” diyebilirler. Bu yorumlar bazen sempatik gelse de, deneyimlediğimiz zor durum hakkında konuşmak istediklerimizin önünü kapatabilir.
 • Herhangi bir şeyin kaybını deneyimlediğinizde, insanlar size “her şey bir sebepten dolayı gerçekleşir” diyebilirler. İnsanlar genellikle rahatlatıcı olduklarına inandıkları için bu tür ifadelerde bulunurken, bu aynı zamanda başka birinin acısını içine atmasına sebep olabilir.
 • Herhangi bir hayal kırıklığı veya üzüntü yaşadığınızda, bazı insanlar “mutluluk bir seçimdir” diyebilirler. Bu söylem, eğer olumsuz duygular hissediyorsanız, mutlu olmayı “seçmemenin” sizin tercihiniz olduğunu ve dolayısıyla da sizin hatanız olduğunu gösterir.

Bu gibi yorumlar genellikle iyi niyetli olsa da zararlıdır. En iyi ihtimalle, bu gibi basmakalıp sözler kullanıp insanların duygularıyla başa çıkmak zorunda kalmazsınız.

Kötü yanı ise, ciddi anlamda bu zor duyguları deneyimleyen insanlar, bu sözler karşısında kendilerini mahcup hisseder ve suçlarlar.

Toksik pozitiflik, insanların yüzleştikleri şeyle başa çıkmak için ihtiyaç duydukları gerçek desteği inkar eder..

Peki, Neden Zararlı?

Toksik pozitiflik, gerçekten zor durumdan geçen insanlara zarar verir. Duygularını paylaşıp destek almaktansa, insanlar duygularının göz ardı edilip önemsenmediğiyle kalıyor.

Utanç vericidir: Bir kişi acı çekerken, bu durum karşısında duygularının normal olduğunu, ihtiya olan rahatlamayı ve sevgiyi ailesinden veya arkadaşlarında alabileceğini bilmelidir. Tüm bunlara karşın, toksik pozitiflik insanlara negatif duyguların yanlış olduğunu söyler.

Suçluluk duygusuna sebep olur: Trajediyle karşı karşıya kalsan bile pozitif hissetmek için bir yol bulamazsan, toksik pozitiflik bir şeyleri yanlış yaptığın mesajını verir.

İnsani duyguları engeller: Toksik pozitiflik engelleme mekanizması gibidir. Diğer insanlar bu gibi bir durum içinde olduğunda, toksik pozitiflik kendilerini rahatsız hissetmelerine sebep olan duygusal durumlardan kaçınmalarına imkan verir. Sorun şu ki, bazen bu düşünceleri kendimize çevirip içselleştiriyoruz. Olumsuz duygular içinde olduğumuzda, onları erteleyip yok sayıyoruz.

Büyümeyi engeller: Acı veren hislerden kaçınmamızı sağlayarak, zorluklarla yüzleşme yeteneğimizi engeller, ki bu yetenek büyümemizi ve derin içgörü kazanmamızı sağlar.

“Yalnızca iyi hisler” mottosu, özellikle de koronavirüs pandemisinde birçok insan için rahatsız edici hale geldi. Pandemi sürecinde insanlar hasta oldu, işlerini kaybettiler, karantinaya girdiler ve birçok ekonomik sıkıntı yaşadılar.

İnsanlar hayatlarında ağır durumlar yaşamanın yanı sıra, zor ve travmatik bir dönemde üretken kalma ve pozitif olma baskısıyla da karşı karşıya kaldılar.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin 2020 Amerika Stres raporuna göre, 18 yaşın altında çocukları olan Amerikalı yetişkinlerin %46'sı salgın sırasında çok yüksek stres yaşadılar.

Zor durumlarla karşı karşıya kalınca pozitif olmak mümkündür ancak travma yaşayan kişiye “pozitif kal” denmesi veya bardağın dolu tarafından bakamadıkları için yargılanmaları doğru değildir.

Belirtiler

Toksik pozitifliğin ince bir çizgisi vardır ve belirtileri öğrenmek bu tür davranışları daha iyi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bazı belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Problemlerle yüzleşmek yerine başından savmak
 • Üzgün veya sinirli olunduğu için suçlu hissetmek
 • Toplum tarafından kabul edilebilmek için gerçek hisleri “iyi hisset” paylaşımlarının arkasına saklamak
 • Gerçekten nasıl hissettiğini saklamak veya değiştirmek
 • Seni rahatsız ettikleri sebebiyle diğer insanların hislerini minimalize etmek
 • Başka insanları pozitif tutumları olmadığı gerekçesiyle ayıplamak
 • Acı veren duyguları görmezden gelmeye çalışmak

Toksik Pozitiflikten Nasıl Kaçınırız?

Toksik pozitiflikten etkilenmişseniz veya bu tarz bir davranışı kendinizde gözlemlediyseniz, daha destekleyici ve sağlıklı bir yaklaşım için yapmanız gereken birkaç şey var. Bunun için birkaç öneri aşağıdaki gibidir:

Negatif duygularını kontrol et ama onları reddetme. Negatif duygular kontrol edilmediğinde strese yol açabilirler, bunun yanı sıra hayatımızdaki yararlı değişiklikler için de önemli bilgiler sağlayabilirler.

Ne hissetmen konusunda gerçekçi ol. Stresli bir durumla yüzleştiğinde endişelenmen ve hatta korkman normaldir. Kendinden çok daha fazlasını isteme. Öz bakımına odaklan ve kendini geliştirmene yardımcı olacak adımları at.

Birden fazla şey hissetmen gayet doğal. Zorlukla karşı karşıya kaldığında, gelecek hakkında gergin hissetmen ama aynı zamanda başaracağına dair umutlu olman olağandır. Duyguların tıpkı bulunduğun durum gibi karmakarışık olabilir.

Başkalarını dinlemeye ve destek göstermeye odaklan. Birisi karşılaştığı zor ve yoğun duyguları anlatırken onu susturup toksik bir pozitif tutumdan kaçının. Aksine, ona bu hissettiklerinin normal olduğunu ve sizin onu dinlemek için burada olduğunuzu söyleyin.

Nasıl hissettiğinin farkına var. "Pozitif" temalı sosyal medya hesaplarını takip etmek bazen ilham kaynağı olabilir ancak bu tür içerikleri görüntüledikten sonra nasıl hissettiğinizi dikkat edin. "Canlandırıcı" gönderileri gördükten sonra bir utanç veya suçluluk duygusuyla baş başa kalırsanız, bunun nedeni toksik pozitiflik olabilir. Bu gibi durumlarda, sosyal medya tüketiminizi sınırlandırmayı düşünün.

Duygularınızı hissetmek için kendinize izin verin. Olumsuz duygulardan kaçınmak yerine onları hissedin. Bu duygular gerçek, normal ve önemlidir. Bunlar, belki de artık değiştirmeniz gereken şeyler hakkında size önemli bilgiler verebilir.

Bu, hissettiğiniz her duyguya göre hareket etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen, insanın kendisine zaman vermesi ve harekete geçmeden önce bulunduğu duruma alan tanıma önemlidir.

Yani zor zamanlardan geçtiğinizde, duygularınızı dışa vurmak için faydalı yollar arayın. Günlüğe yazın. Arkadaşınızla konuşun. Araştırmalar, duyguları kelimelere dökmenin, bu olumsuz duyguların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Toksik Cümleler

 • Sadece pozitif enerji
 • Pozitif kal.
 • Daha kötüsü olabilirdi.
 • Her şey bir sebep için gerçekleşir.
 • Kaybetmek bir seçenek değil.
 • Mutluluk bir seçimdir.

Toksik Olmayan Alternatifler

 • Seni dinliyorum.
 • Ne olursa olsun burdayım.
 • Bu gerçekten zor olmalı.
 • Bazen kötü şeyler gerçekleşebilir. Sana nasıl yardım edebilirim?
 • Kaybetmek de hayatın bir parçasıdır.
 • Hissettiğin bu duygular gayet normal.

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/what-is-toxic-positivity-5093958

about