Online Terapi Nedir ve Yüz Yüze Terapi Kadar Etkili Midir?

Çeviri: Ayşegül Güneş

Terapi, yaşamda tek başımıza yüzleşemediğimiz zorlukların ve engellerin üstesinden yardım alarak geldiğimiz değerli bir deneyimdir.

Maalesef çoğu insana terapiye gitmek çeşitli nedenlerden ötürü zor gelmekte. Toplumun bizi akıl sağlığı konusunda desteğe ihtiyaç duyduğumuz için damgalaması, zaman bulamama veya maddiyat bu sebeplerden birkaçı.

Dijitalleşen dünyada bağlantıda kalmak için sürekli yeni yollar keşfediyoruz. Terapi de dijital bağlantının gücüne yakalanan ve daha fazla insanın ihtiyacı olan desteği almasını sağlayan alanlardan bir tanesi.

Online Terapi Nedir?

Goode ve Shinkle’ın yaptığı tanıma göre online terapi canlı video konferans aracılığıyla alınan terapi hizmetidir.

FaceTime ya da Skype gibi kanallarda arkadaşlarınız ya da akrabalarınız ile yaptığınız görüşmelere benzeyen ancak hattın diğer ucunda alanında uzman bir psikoloğun bulunduğu görüşmelerdir.

Online Terapi Kimler İçindir?

Online terapi konuşma terapisi, mesleki terapi veya zihinsel sağlık terapisi dahil olmak üzere farklı koşullardaki çoğu insan için faydalıdır.

Online terapinin her koşulda her birey için faydalı olmayabileceğini belirtmek gerekir. Birçok terapist bunu danışanlarına ilk adım olarak önerir özellikle ilk kez terapi alan danışanlar için. Sonrasında danışanları, online terapinin kendileri için en iyi yol olup olmadığı konusunda terapistleriyle açık bir şekilde konuşmaya teşvik eder (Novotney, 2017).

Çevrimiçi Terapi Seansları Nasıl Çalışır?

Online terapi seansları geleneksel yüz yüze terapi seansları gibidir. Tek fark terapist ile danışan aynı odada değildir.

Seanslar önceden seçilmiş güvenli bir video platformu aracılığıyla danışan ve terapistin uygun zamanlarına göre programlanır. Danışan ve terapist kulaklık ve kamera kullanarak seans sırasında gerçek zamanlı olarak birbirini duyar ve görür. Bu sanal ortam aracılığıyla terapist ve danışan etkileşimde kalır ve terapist yüz yüze gerçekleşen seanslarda kullandığı geleneksel tekniklerin aynısını kullanır. Yüz yüze terapide olduğu gibi danışan mevcut yaşam durumlarıyla başa çıkmak için tek seans talep edebilir ya da terapist ile birlikte devam etmeye karar verebilir.

Online Terapi Güvenli Midir?

Terapistler etik ve yasal olarak gizlilik yasalarına bağlı oldukları için yüz yüze seansların ayrıntılarını paylaşmadığı gibi online terapi seanslarının ayrıntılarını da üçüncü kişilerle paylaşmazlar. Terapistler online terapi seansına başlamadan önce özel ve güvenli bir odada olduklarından emin olmalıdırlar. Seanslar danışanın onayı olmadığı sürece kaydedilmemeli ya da başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Bazı terapistlere göre yüz yüze terapinin gerçekleşeceği yerde birbirini tanıyan danışanların karşılaşmaları riski olduğu için online terapi yüz yüze terapiden daha güvenli görülmekte.

Online Terapi Yüz Yüze Terapi Kadar Etkili Midir?

Araştırmalar gösteriyor ki online terapi yüz yüze terapi kadar etkilidir.

Yapılan bazı araştırmalar;

 • Wagner, Horn ve Maercker’in yaptığı araştırmada 62 depresyon tanısı konmuş hasta iki gruba ayrılıyor ve sekiz hafta boyunca yarısı online terapi alırken diğer yarısı yüz yüze terapi alıyor. Online terapi alan depresyon hastaları yüz yüze terapi alanlara göre daha fazla iyileşme belirtisi gösteriyor.

 • Acierno’nun yaptığı bir diğer araştırmada travma sonrası stres bozukluğuna sahip eski askerlerle online ve yüz yüze seanslar yapılıyor. Online terapi alan askerler yüz yüze terapi alan askerler ile aynı gelişimi gösteriyor.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar online terapi için çok umut verici. Ancak başarılı terapinin en önemli bileşenlerinden birinin danışan ve terapist arasındaki ilişki olduğu unutulmamalıdır. Bu ikili ilişki başarılı tedavi için yaşamsal bir önem taşımaktadır.

İlişki kurmada zorluk yaşayan ya da sosyal etkileşim ile mücadele eden bireyler için yüz yüze terapi daha etkili olabilir.

Danışanlar İçin Online Terapinin 4 Faydası

 1. Daha Fazla Kişi İçin Ulaşılabilir Olması

  Kırsal kesimlerde yaşayan, terapistiyle aynı şehirde olmayan, ulaşımı zorlaştıracak bir engele sahip olan ya da terapiyi ilk kez deneyecek bireyler için online terapi yüksek oranda faydalı bir seçenektir. Online terapi, terapi aramaya yönelik fiziksel, duygusal ve zihinsel gibi birçok engeli ortadan kaldırır ve terapinin daha çok insan için erişilebilir olmasını sağlar.

 2. Daha Fazla Esneklik Sağlar

  Terapistlerin daha esnek çalışma saatlerine sahip olması uygunluklarını arttırır ve daha çok insana yardımcı olmalarını sağlar.

 3. Bekleme Süresini Azaltır

  Küçük bir fayda gibi görünebilir ancak artan esneklik aynı zamanda bir terapistle acilen ya da ilk kez konuşmak isteyen danışanlar için bekleme süresinin azalması anlamına gelir. Terapi için randevu almak cesaret gerektiren bir durumdur ve bekleme süresi ne kadar az olursa danışanların ihtiyacı olan desteği alma olasılığı da o kadar yüksek olur. Terapiste giderken trafiğe zaman ayırma ya da bekleme odasında fazla zaman harcama gibi nedenler birçok kişi için caydırıcıdır. Hızlı bir kahve hazırlayabilmek, planlı bir terapi seansı için özel bir odaya girebilmek ve kısa sürede çalışma moduna dönmeye hazır olmak birçok ofis çalışanı için daha uygulanabilir bir çözümdür.

 4. Daha Güvenli Bir Ortam Yaratır

  Bir diş doktorunun bekleme odasında oturmakla terapistin bekleme odasında oturmak aynı kaygıyı yaşatır. Bir terapistle buluşmak için yeni bir ortama gitme süreci stresli olabilir. Online terapi danışanların kendi evlerinin rahatlığında bu sürece alışmalarını sağlayarak bu stresi azaltır.

Kaynak: https://positivepsychology.com/teletherapy/

about