Korona Salgını Süresince Duygusal Yeme

Çeviri: Ayşegül Güneş

Dışarıda salgın devam ederken bizler de evlerimizde uzun süredir normalden fazla bir yemek stoğu ile birlikte yaşıyoruz. Kendinizi duygusal sebepler ya da stresten ötürü yemek yerken buluyor olabilirsiniz. Peki bu gibi durumlarda neler yapabiliriz? Yeme bozuklukları terapisti Shira Rosenbluth diyor ki, stresle başa çıkarken kendinizi yemek yerken buluyor ve rahatsız hissediyorsanız, bu çok normal ve stresle başa çıkmak için geçerli bir yol.

Zor Zamanlar

Salgın süreci zor ve aynı zamanda belirsiz bir süreç. Dünya 1918’den beri böyle bir durumla karşı karşıya kalmadı. İnsanlar bu durumla nasıl başa çıkmaları gerektiğini bilmiyorlar ve bu da stres yaratıyor.

İşinizi kaybetmiş, bilgisayar başında uzun süreler boyunca çalışmak zorunda kalmış, sevdiklerinizden ayrı kalmış ya da evde ilişkinizin gergin olduğu insanlarla kapalı kalmış olabilirsiziniz. Hayatınız önceden neye benzerse benzesin, şu an çok farklı bir şekilde devam ediyor.

Alışveriş yapma alışkanlıklarımız değişti. Çok sık dışarı çıkmamak için yiyecekleri evde günlük ihtiyacımızdan fazla olacak şekilde depolamaya başladık. Günlük rutinlerimiz değiştikçe kendimizi daha sık mutfakta buluyor olabiliriz. Sürekli bir sonraki öğününüzü düşündüğünüzü, ihtiyacınız olanından fazlasını yediğinizi ya da stres yüzünden yediğinizi fark ettiğiniz her an emin olun ki yalnız değilsiniz. Herkes bu süreci tıpkı sizin geçirdiğiniz gibi geçiriyor.

Duygusal Yeme Nedir?

Duygusal yeme açlıktan ziyade duygusal bir duruma tepki olarak yeme olgusuna karşılık gelen bir terimdir. Açlık dışında herhangi bir yemek yeme sebebinin normal karşılanmadığı bir toplumda yaşıyoruz ve diyet kültürü bizi duygusal yemenin bir problem olduğuna inandırıyor. Fakat bu sadece bir mit. Yemek yeme nedenleri çeşitlidir ve duygusal yeme de bunlardan biridir. Yemek yemek stresli zamanlarınızda size iyi geliyorsa, duygularınızla başa çıkmanızı sağlıyorsa geçerli bir araç demektir. Duygusal yeme tek başa çıkma mekanizmanız ise eğer o zaman bir probleme dönüşebilir.

Araştırmalara göre duygusal yeme, enerjileri için gerekenden az yiyen insanlar arasında daha yaygın. Enerji ihtiyaçlarını yeterince karşılayamayanlar yemek yemeyi daha ödüllendirici bulabilir ve bu durum da aşırı duygusal yemeye neden olabilir.

Yeme bozukluğu yaşıyor olabilir misiniz?

  • Yemek hakkındaki takıntılı düşünceleriniz sizi başka bir şey yapmaktan alıkoyuyorsa

  • Kısa aralıklarla normalden fazla yiyorsanız ve bunu yaparken kontrolden çıktığınızı hissediyorsanız

  • Öğün atlıyorsanız

  • Tıbbi sebebi olmaksızın yemek seçiyorsanız

  • Kusuyorsanız

  • Aşırı egzersiz yapıyorsanız yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Yeme bozukluğunuz nüksediyorsa?

Bu süreçte, geçmişte yeme bozukluğundan kurtulmuş insanlar kendilerini geçmiş davranışlarına kayarken bulabilirler. Bu şaşırtıcı veya utanılacak bir durum değildir. İlerleme en iyi koşullar altında bile doğrusal değildir.

Nüksetmelerin salgın gibi stresli zamanlarda görülmesi yaygındır. İyileşmeniz sırasında size yardımcı olan stratejileri düşünmeye ve onlarla yeniden etkileşim kurmaya çalışın. Bu stratejilere yemek planlama, yemek günlüğü tutma, sizi destekleyen birinden yardım alma, terapistiniz veya diyetisyeniniz ile konuşma örnek olarak verilebilir.

Duygusal yeme ile nasıl başa çıkılabilir?

Duygusal beslenmenin etkilerini hafifletmek için yararlanabileceğimiz bazı araçlar şu şekilde sıralanabilir;

Uygulama Kabulü

İlk olarak kabul edin. Eğer bu süre boyunca size yardımcı olan şey yemekse bu kötü değil hatta öz bakımınız için iyi olabilir. Rosenbluth diyor ki; kendinizi yemekle yatıştırmak mantıklı bir çözüm yolu olabilir. Yemek yediğiniz için kendinizi suçlu hissediyor ve çok yemenizi diyetle bastırmaya çalışıyorsanız bu durum sizi kısır bir döngünün içine sokup duygusal yemenizi daha çok tetikleyebilir. Sevdiğiniz yemekleri yemek için kendinize izin verin.

Evde kaldığınız süre boyunca kilo almaktan korkabilirsiniz. Kilo almak istemediğiniz için utanmanıza gerek yok. Toplum kilo almayı korkutucu görse de salgın boyunca size iyi geldiğini düşünüyorsanız kilo almak sanılanın aksine çok da korkutucu olmayabilir. Vücudumuzun şekli ve ağırlığı yaşam boyunca değişecek. Fakat bunlardan bağımsız olarak hepimiz çok değerliyiz ve bunu kabul etmeliyiz.

Yeteri kadar yediğinizden emin olun

Karantinadayız diye yediğimiz yemeğin miktarını azaltmak zorunda değiliz. Diyete ve kilo alımına takıntılı bir toplumda hep daha az yeme vurgulanır. Ancak bu tarz kısıtlamalar bizi duygusal yeme, aşırı yeme ve sanılanın aksine kilo alımına sürükler. Uzun vadede kilomuzu kontrol edemeyiz. Gün boyunca yeteri kadar ve düzenli yemek, stresi ve plansız yemeyi engelleyecektir ve aynı zamanda kan şekerini düzenleyip modumuzu düzenleyecektir.

Başa çıkma stratejilerinizi genişletin

Eğer yemek yeme sizi rahatsız eden durumlarla başa çıkmanızdaki tek yolsa yenilerini eklemek faydalı olabilir. Dikkatinizi dağıtacak, enerjinizi boşaltmanızı sağlayacak farklı yollar düşünebilirsiniz. Günlük tutmak, boyama yapmak, bir arkadaşla mesajlaşmak, yürüyüşe çıkmak, meditasyon yapmak ya da banyo yapmak yardımcı olabilir.

Bağlı kalın

Sevdiklerimizle iletişim halinde olmak bu dönemde çok önemli. Aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla bağlantı halinde olduğunuzdan emin olun. Yaratıcı olmaya çalışın. Örneğin, arkadaşlarınızla veya ailenizle görüntülü iletişim kanalları üzerinden birlikte yemek yemek iyi bir fikir olabilir.

Kendinize karşı şefkatli olun

Normalden fazla yemek üzücü olabilir ama bu konuda kendinize çok yüklenmeyin. Suçluluk hissettiğiniz zamanlarda kendinize şefkat duymaya çalışın ve sonraki öğününüzde daha önce ne yediğinizden bağımsız olarak zevk almaya çalışın. Bu süreçte kendinizi iyi hissetmek için yemek yemeniz ve buna bağlı olarak kilo almanız normal ve hala değerlisiniz bunu unutmayın. Suçluluk duygunuzdan kurtulmaya çalışın. Bunu kabul ve öz şefkatle başarabilirsiniz. Kendinizle sanki bir arkadaşınızla konuşurmuş gibi konuşun. Kendinize karşı kibar olun.

Yardım aramaktan çekinmeyin

Bu süreci tek başınıza yönetmek zorunda değilsiniz. Zorlandığınız zamanlarda size destek olabilecek bir sevdiğinizden ya da bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.verywellmind.com/emotional-eating-during-covid-19-pandemic-4802077

about