Hamilelik Döneminde Stres Yönetimi Neden Önemlidir?

Hamilelik döneminde stresi ele aldığımız yazıda; stresin ne olduğuna ve nasıl tanımlandığına, stresi etkileyen ve artıran bileşenlerin neler olduğuna değinmiştik. Bu yazıda ise hamilelik döneminde stresi yönetmenin önemini, sizin ve bebeğinizin sağlığına olan etkilerini ve stresi yönetebilmeye dair ipuçlarını ele aldık.

Hamilelikte stresi yönetmek neden önemlidir? Stresi yönetebilme becerisi, hamilelik ve sonrasında sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemli bir faktör. Stresi yönetebilirseniz erken doğum ihtimalini ve bebeğin astım ve alerji gibi çocukluk çağı sağlık sorunları yaşama olasılığını azaltabilirsiniz. Ayrıca stresi yönettiğinizde hamileliğiniz genel olarak daha olumlu bir deneyim olacaktır.

Hamilelik sırasında stresiniz kontrol altındaysa ve stres yönetimi stratejileriniz varsa doğumdan sonra gelecek olan stres verici durumlarla daha iyi başa çıkabilirsiniz. Bu yeni stres faktörleri arasında uykusuzluk ve yeni doğmuş bir bebeğe bakmak gibi durumlar bulunuyor. Peki hamilelik sırasında stresi yönetmek için neler yapabilirsiniz? 

  1. Yürüme, esneme gibi ufak egzersizler yapın. Bunun stresi azaltmanın yanı sıra genel sağlığınıza da pozitif etkileri olacaktır. 
  2. Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve çok fazla aktivite planı yapmaktan kaçının. Kanepede uzanmak, ara vermek ve işleri yavaşlatmak için kendinize izin verin. 
  3. Okumak, en sevdiğiniz TV şovunu izlemek, yemek pişirmek, resim yapmak veya hoşunuza giden başka bir şeyle ilgilenmek gibi dikkatinizi dağıtan veya ilginizi çeken etkinlikler yapın. 
  4. Mükemmel olmak için kendinize baskı yapmamaya çalışın. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kabul edin. 
  5. Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri veya rahatlamayı deneyin. Derslere gidemeyecek durumdaysanız çevrimiçi videolar arayabilir veya bir telefon uygulaması kullanabilirsiniz. 
  6. Size iyi hissettiren ve stresten kurtulmanıza yardımcı olan insanlarla zaman geçirin. Zorlandığınız şeylerle ilgili yardım isteyin ve kabul edin. Çevrenizdeki insanlardan aldığınız destek, stresi yönetmenize yardımcı olabilir. Bebek bekleyen diğer ebeveynlerle bağlantı kurun. Örneğin; diğer ebeveynlerle veya müstakbel ebeveynlerle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.
  7. Stresli hissetmenize sebep olabilecek şeyler hakkında doktorunuzla konuşun ve neler yapabileceğiniz konusunda ondan öneriler isteyin. Stresle başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, her zaman profesyonel yardım ve destek için bir psikolog ile görüşebilirsiniz. 

Yazan: Cemre Birkan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Kaynak: https://yakiniliskiler.com/2021/01/23/hamilelik-doneminde-stres-yonetimi-neden-onemlidir/

about