Ghosting Nedir?

Çeviri: Beyza Uğur

Ghosting, hiçbir açıklama veya telkinde bulunmadan karşıdaki kişiyle iletişimi aniden kesmek anlamına gelen ve nispeten hayatımıza yeni giren bir flörtleşme terimidir. Terk edilen kişi daha sonra eski samimiyeti ve teması yakalamaya çalışsa da, çift yine bir sessizlikle karşılaşır. Gördüğünüz gibi, bu duruma “ghosting” denmesinin asıl sebebi kişinin adeta bir hayalet gibi havaya karışıp ortadan kaybolmasıdır.

Bu terim daha çok romantik ilişkiler için kullanılsa da teknik olarak, arkadaş ve aile ilişkileri de dahil olmak üzere, beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolunan ve aniden iletişimleri kesilen tüm senaryoları içerebilir.

Ghosting’in Tarihi

Aslına bakarsanız “ghosting” terimi hayatımıza yaklaşık yedi sene önce çevrimiçi flörtleşme uygulamaları ile girdi ve resmi olarak ilk kez 2017 senesinde Merriam-Webster sözlüğünde kendine yer buldu. İlginçtir ki bu terimin geçmişi aslında 1990’lara kadar uzanıyor. Bazı popüler kültür yazarları ve akademisyenler bile hip-hop kültüründeki “ghostwriting” i (başkasının adına yazmak) tanımlamak için bu terimi kullanmışlardır.

"Ghosting’ kelimesi 2017’den çok önce, 90’ların hip-hop kültürü ile ve genel olarak ‘kaçma’ manasında kullanılarak popülerlik kazandı.                                                                                                                                                      -Bree Jenkins  “       

Her ne kadar yeni bir terim olsa da, ‘hayalet’ olma davranışı dijital çağdan çok daha önce de vardı. Los Angeles’ta ilişki koçu olan Bree Jenkins, ghosting kavramını “markete ekmek almaya gidip geri dönmemeye” benzetiyor. “Ghosting, karşıdaki insanı terk edip gitmek veya o kişiye iletişim bilgilerini bırakmamaktı, örneğin bir partiden ayrılırken hissettirmemek ve görüşürüz dememek ghosting kavramının çıkış noktalarındandır.”       

Nasıl Popüler Oldu?

Peki, nasıl oldu da ‘ghosting’ kavramı son on yıl içerisinde bu kadar popüler oldu? Buna cevap olarak ise, çevrimiçi flört uygulamalarının ‘ghosting’ i kolaylaştırdığı öne sürülüyor. Ghosting örneklerinin git gide artması ve ghosting’e maruz kalan kişilerin durumu anlaması ile de birlikte, bu kavram geniş çerçevede benimsendi.

Neden Bazı İnsanlar Ghost Olmayı Seçiyor?

Aslına bakarsak bazı insanların ghost olmayı seçmesinin başlıca iki sebebi oluyor, hatta genellikle bu iki sebebin kombinasyonu da diyebiliriz.

Kolay Yolu Seçiyorlar

Sebeplerden ilki, insanlar karşılarındaki kişiye neden o kişiyle ilişkiyi sürdürmek istemediğini açıklayıp gerilmektense hayalet olup ortadan kaybolmayı daha kolay buluyorlar (en azından kısa vadede).

Ghosting yapan bazı insanlar ise karşılarındaki insanın kırılan kalbiyle uğraşmak istemedikleri için kolay yolu seçip tüm iletişimi aniden kesiyorlar ve karşılarındaki insanın ‘mesajı aldığını’ umuyorlar.

Seçeneğin Fazla Olması ve Yorgunluk

New York’ta kurul onaylı psikiyatrist olan Margaret Seide, bir bardaki sınırlı sayıdaki seçeneğin aksine internetteki çevrimiçi flört uygulamalarının insanlara sınırsız seçenek sunduğunu öne sürüyor ve ekliyor, “O kadar seçenek var ki, çevrimiçi flörtleşenler durağanlığa gelemiyor ve ‘Evet, sıradaki gelsin’ gibi bir düşünceye sahipler. Bazen karşısındaki yeterince iyiyken bile, ‘ghosting’ yapan kişi birden fazla insanla flört etmek isteyebiliyor.”

Ghosting’e Maruz Kalan Kişi Olmak

Tahmin edebileceğiniz ya da kendi deneyimlerinizden bildiğiniz üzere, ghosting’e maruz kalmak kişi üzerinde ciddi psikolojik etkiler yaratabiliyor.

"Ani bir kayıp gibidir, özellikle de ilk kez ghosting’e maruz kalıyorsanız. Şok olursunuz ve durumu inkar edersiniz, ‘belki mesajımı görmemiştir’ gibi şeyler üretirsiniz. Daha sonra büyük bir kızgınlığa bürünürsünüz.                                                                                                            -Bree Jenkins "                                                                                         

Ve Jenkins ekliyor, “Daha sonrasında yaşadığınız ilişkiyi gözden geçirirken düşük özgüven ile birlikte depresyon da ortaya çıkabilir.”

Ghosting Sonrası: Yıkım Üzerine Çalışma

Ghosting sonrası yaşanan duygular, beraberinde birçok olumsuz duyguyu da tetikleyebilir. ‘Benimle birlikte olmak istemedi, zaten bir açıklamayı bile hak etmiyordum’ gibi düşünceler kişinin değersiz hissetmesine sebep olabilir.

İlişki her ne kadar yeni olsa da en az uzun bir ilişki bitimindeki kadar acı çekebilirler. Bu acının üstesinden gelmek zaman alsa da kişinin durumu kabullenmesiyle birlikte yoluna devam edebilmesi kolaylaşır.

Meide’e göre, eğer ‘ghosting’ e maruz kalıyorsanız belirsizliği bitirmek için mesaj atmak iyi bir çözüm olabilir. Örneğin, “Hey, senden bir süredir haber almadım. Ne olduğundan emin değilim, ancak bu durumun peşinden gitmek istemiyorum. Zamanım değerli ve bu kapıyı açık bırakmak istemiyorum. İyi şanslar.” Ghosting yapan kişi cevap vermeyebilir ancak bu mesajları atmak belirsizliğin kalkmasına yardımcı olabilir.

Peki, Ghosting Yapan Kişi Nasıl Etkilenir?

Ghosting sadece maruz kalanı etkilemez, aynı zamanda ghosting yapanı da etkiler. Burada önemli nokta şu ki, ghosting ya bir ilişkiyi bitirmek için uygulanan pasif agresif bir yoldur ya da kolaya kaçmaktır. Her ikisinde de ghosting yapan kişinin iletişim yeteneklerine bir katkısı yoktur.

Jenkins’e göre, “Ghosting diğer insanları nasıl etkilediğinizi hesaba katmaz. Olaylar ghosting uygulayan kişi için rahatsız edici olmaya başlayınca kolayına geleni yapar, yani kendini geri çeker. Sorunların üstesinden gelmeden ve iletişim becerilerini kullanmadan sağlıklı, uzun vadeli bir ilişki kurmanın yolu yoktur.”

Ghosting’den Kaçınmak İçin Alternatifler

Ghosting’in olmaması aslında her iki tarafın da yararınadır. Meide’e göre, bir ilişkinin süresi fark etmeksizin onu sonlandırmanın yolu kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, karşınızdaki kişiye de o şekilde davranmanızdır. Örneğin, “Hey, gerçekten güzel bir ikili olduk gibi duruyor ama aramızdaki şeyin süreceğini hissedemiyorum. Senin zamanına saygı duyuyorum ve bu sebeple dürüst olmak istedim. Sevgilerle.” gibi bir mesaj karşıdaki kişide kalp kırıklığına veya negatif duygulara yer vermeden ilişkiyi sonlandırmanıza yardımcı olabilir.

Acaba Ghosting Hiç Doğru Kabul Edilecek mi?

Birçok durumda ghosting kaba bir davranış olarak algılanır, özellikle de ciddi ve uzun süreli bir ilişkiyi sonlandırırken. Ancak tabii ki istisnalar vardır, ki özellikle bu konuşma tehlikeli ve gidişatı kötüyse.

Ghosting uygulamak birtakım durumlarda mantıklı olabilir. Örneğin; illegal ve uygunsuz hareketler sergileyen, evli veya ilişki içinde olan veya toksik davranışları olan biriyle iletişimi sonlandırırken ona bir açıklama borçlu değilsinizdir.

Birinden herhangi bir şekilde rahatsızsanız veya kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, içgüdülerinizi takip etmenin en iyisi olduğunu unutmayın. Sadece kötü bir hissiniz olabilir ve bu yeterlidir. Bu gibi durumlarda, bu kişinin ghosting’i "hak ettiğini" kanıtlamanıza gerek yoktur. Ghosting, yararlı bir kendini koruma ve gönül rahatlığı modu olabilir.

Sizin yararınıza olan o kişiyle iletişimi kesmek olduğuna inanıyorsanız suçluluk duygusuna kapılıp doğru olanı yapmaktan kendinizi alıkoymayın. Önemli olan sizin güvende olmanız.

Kaynak: https://www.verywellmind.com/what-is-ghosting-5071864

about