Duygusal Anlamda Sağlıklı Olmak Neden Bu Kadar Önemli?

Çeviri: Ayşegül Güneş

Psychology Today sitesi duygusal sağlık kavramını kendi duygularımızı fark etme, anlama ve kabul etmenin bir bütünü olarak tanımlıyor ve buna ek olarak değişiklikler ve zorluklarla etkili bir şekilde başa çıkmanın duygusal sağlık ile ilişkisi olduğunu belirtiyor.

Duygusal Anlamda Sağlıklı Mısınız?

Duygusal olarak sağlıklı olup olmadığınızdan emin değilseniz gözlemleyebileceğiniz bazı işaretler var. Aşağıdaki maddeler duygusal sağlığınızı iyileştirmek için çalışmanız gerekiyor mu bunu anlamanızda size yardımcı olacak.

Kendimiz Hakkında İyi Hissetmek

Herkesin iyi ve kötü günleri olur. Bununla birlikte duygusal sağlık, kişinin kendisi hakkında iyi şeyler hissetmesidir ve bunun bir parçası olarak akıllıca ve iyi düşünülmüş kararlar verme yetisinin olmasıdır. Kendilerini iyi hisseden duygusal anlamda sağlıklı kişiler psikolojik refahlarını arar ve istediklerinin peşinden giderler.

Benlik saygısı ve iyi hissetme sorunlarıyla sıklıkla baş etmeye çalışıyorsanız duygusal sağlığınızı geliştirmek noktasında hala bir şeyler yapmanız gerekiyor demektir. Fakat bunun sizi kötü hissettirmesine izin vermeyin. Çünkü herkesin hayatta geliştirmesi gereken alanlar vardır ve bu alanlar bazen duygusal sağlıkla ilgili olabilir.

Stresle Yapıcı Bir Şekilde Başa Çıkma

Stres maalesef ki hayatımızın bir parçası. Fakat stresle nasıl başa çıktığımız duygusal sağlığımız hakkında bize fikir verebilir. Duygusal sağlığın en önemli göstergelerinden birisi strese yapıcı davranışlarla cevap verebilmektedir. Bunu söylemesi genellikle yapmasından daha kolaydır o yüzden stresle başa çıkma yollarımız duygusal anlamda ne kadar sağlıklı olduğumuzu anlamada bize yardımcı olabilir.

Diğer İnsanlardan Gelen Uygun Tepkiler

Kendimiz hakkında iyi hissetmek ve stresle yapıcı bir şekilde başa çıkmak duygusal sağlığın güvenilir göstergeleridir. Bunlara ek olarak diğer insanların bize nasıl tepki verdiklerinin farkında olmak da önemlidir. Bir odaya girdiğinizde insanlar size nasıl tepki veriyor? Ortamınızı paylaşan kişiler varlığınızdan zevk alıyor gibi görünüyorlar mı? Yoksa varlığınız onların duygusal sağlığına zarar veriyor mu?

Başkalarının davranışlarını kontrol edemezsiniz ve etmeyi de denememelisiniz. Fakat duygusal sağlık seviyeniz insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu ve onları nasıl algıladığınızı etkiler. Başkalarının bir ortamda size nasıl tepki verdiğine dikkat etmek duygusal sağlığınız hakkında size bilgi verebilir.

Duygusal Sağlığın Önemli Olmasının Dört Sebebi

‘Duygusal anlamda ne kadar sağlıklıyız?’ bu soruyu anlamak kadar duygusal sağlığın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak da önemlidir. Duygusal anlamda sağlıklı olmanın önemini anlamak, bu tür bir sağlıklı yaşam için gerekli adımları atma olasılığınızı arttırabilir.

Genel Yaşam Başarısında Zorunlu Faktör

Amerikan Psikoloji Derneğine göre duygusal sağlığımız kişiler arası ilişkilerimizde ve profesyonel hayatımızda başarılı olmamızı etkiliyor. Başarı ve mutluluk hakkındaki en büyük yanılsamalardan biri başarının mutluluk getirdiği yanılsamasıdır. Aksine duygusal anlamda sağlıklı ve mutlu olan insanlar başarılı olmaya daha yatkın insanlardır.

Duygusal sağlığımız, yolumuzda nasıl ilerleyeceğimizi ve diğer insanlarla nasıl başa çıkacağımızı etkiler. Aynı şekilde kişiler arası ilişkilerimiz ve profesyonel hayatımız da duygusal sağlığımızdan ve zorlukların üstesinden gelme becerimizden etkilenir. Hayatımızın farklı alanlarında başarı elde etmek değer verdiğimiz bir olguysa duygusal sağlığın önemini mutlaka kavramalıyız.

Zihinsel ve Fiziksel Sağlığımızı Arttırır

Duygusal ve zihinsel sağlık birbirleriyle el ele gider. Duygusal anlamda daha sağlıklı olan insanlar aynı zamanda daha sağlıklı bir zihne sahiptir. Duygularımız ve hislerimiz sağlığımızı doğrudan etkiler. Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık bir bütün olarak düşünülmelidir. Duygularımızla sağlıklı bir şekilde başa çıkamama fiziksel sağlığımızı da etkiler. İnsanların yaşadığı ciddi sağlık sorunlarının çoğu zihinsel veya duygusal sağlık sorunlarıyla birlikte daha da kötüye gidebilir.

Şu anda duygusal sağlığınızı iyileştirmeniz gerektiğini fark ettiyseniz kendinizi kötü hissetmeyin. Farkındalık uzun vadede gerekli adımları atarsanız size istediğinizi verecektir.

Olduğunuz Kişiye Daha Fazla Güven Duymak

Duygusal anlamda daha sağlıklı olmak kendinize duyduğunuz güveni arttırır. Kendinizden emin olmak hiçbir zaman çevrenizde olan biteni sorgulamayacağınız anlamına gelmez. Kendinize güvenmek belirsiz ya da zorlayıcı durumların üstesinden gelmek için gerekenlere sahip olduğunuzu bilmektir.

Gelecek İçin İyi Bir Örnek

Duygusal anlamda daha sağlıklı olmak hayatımızı dengelememizi sağlar. Sorunlarla bugün sağlıklı bir şekilde başa çıkmak gelecek için de bir güvence verir.

Duygularımızı kontrol etmeyi ve stresle sağlıklı bir şekilde başa çıkmayı alışkanlık haline getirmek bu alışkanlıkları geleceğe de taşıma ihtimalimizi arttırır. Zamanla duygusal sağlığın devam eden modeli bilinçaltımıza yerleşir ve bugünün eylemleri yarının alışkanlıkları haline dönüşür.

Duygusal Sağlığımızı Koruma ve Arttırmak

Duygusal sağlığımızı geliştirmek için attığımız adımlar için kendimizi asla suçlu hissetmemeliyiz. Duygusal anlamda sağlıklı olmamız önemlidir ve kalbinde iyilik besleyen herkes sağlığımızı korumak konusunda bize destek olacaktır. Bu yüzden attığınız her adımı bunu göz önünde bulundurarak atmanızı tavsiye ediyoruz.

Çalışacağınız Yeri Dikkatle Seçmek

Hayatınızda tutmayı tercih ettiğiniz çalışma ortamı duygusal sağlığınızı etkileyen en büyük etkenlerden biridir. İnsanlar sizi yükseltebilir de düşürebilir de. Bu yüzden sizi destekleyen ve sizin için iyi dilekleri olan insanlarla çevrili olduğunuzdan emin olmalısınız. Çalıştığınız yerin kalitesini belirlemenin yollarından biri de ordayken nasıl hissettiğinizi fark etmektir.

Dengeli Bir Yaşam Sürme

Dengeli bir yaşam sürmek duygusal sağlığımızı arttırmamıza ve korumamıza yardımcı olur. Buna ek olarak sağlıklı başa çıkma mekanizmaları geliştirmemizi sağlar.

Dengeli bir yaşam sürmenin duygusal sağlık üzerindeki olumlu etkilerine rağmen, böyle bir yaşam tarzı bir gecede elde edilemez. Hayatımızın bazı yönlerinin dengede olmadığına fark edersek vazgeçmemeliyiz. Dengeye ulaşmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Her gün bir adım atmak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak bize yardımcı olacaktır.

Son Olarak

Duygusal sağlık önemlidir. Buna ek olarak yaşamda belirli sıkıntılarla karşı karşıya kalmak duygusal anlamda gelişimimize engel olabilir. İyi haber şu ki sıkıntımız ne olursa olsun yalnız değiliz! Destek almak her zaman mümkün. Seçeneklerimizin neler olduğunu öğrenmek, hangi yolun bize iyi geleceğine karar vermek ve destek almak hepimizin hakkı!

Kaynak: https://www.betterhelp.com/advice/mindfulness/why-is-emotional-wellness-so-important/

about