Covid 19 sürecinde bilinçli farkındalık bize nasıl yardımcı olabilir?

Çeviri: Ayşegül Güneş

Okulların kapanmasıyla birlikte evde çalışan ebeveynlerin sorumlulukları arttı. Artan bu sorumluluklar hiç bitmeyecekmiş gibi hissetmenize neden olabilir. Sanki bir daha kendinize hiç zaman ayıramayacakmışsınız gibi.

Şimdi derin bir nefes alın. Aldığınız nefesi tüm bedeninizle fark edin. Daha iyi hissetmenizi sağladı mı?

Günlük rutininize farkındalık pratikleri eklemek endişenizi azaltmanızı ve sizi zorlayan durumlarla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkmanızı sağlayabilir.

Bilinçli farkındalık şu ana odaklanmak, nerede olduğunuzu ve nasıl hissettiğinizi fark etmek anlamına gelir. Alıştırma yapmak günden güne farkındalığınızı arttırır. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte olumsuz düşüncelerin farkında olmak zaman zaman zorlaşabilir. Bilinçli farkındalık alıştırmaları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bazı farkındalık alıştırmalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kaslarınızı sıkıp gevşetin: Ayak parmaklarınızdan başlamak üzere sırayla bir kas seçin ve sıkın. Beşe kadar sayın ve sonrasında serbest bırakıp vücudunuzun nasıl değiştiğine dikkat edin.

  • Derin nefes: Bir elinizi karnınıza, bir elinizi göğsünüze koyun. Midenizden yavaşça nefes alın (balon gibi genişleyin) ve yavaşça nefes verin (söndürün).

  • Farkında yemek: Yemeğinizi sadece kokusuna, tadına ve görünüşüne odaklanarak yiyin, başka herhangi bir şeyle uğraşmadan.

  • Meditasyon: Rahatlamış bir pozisyonda oturun. Odaklanmak için bir şey seçin, nefesiniz olabilir. Düşünceleriniz dağıldığı zaman tekrar tekrar nefesinize dönün. Düşünceler aklınıza gelebilir. Önemli olan sabır ve şefkatle nefesine geri dönebilmektir.

  • Boyama yapmak: Renklere ve şekillere dikkat ederek boyama yapmak anda kalmanıza, farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Müzik dinlemek: Tüm şarkıya odaklanın ya da özellikle bir ses veya enstrüman seçerek onu dinleyin.

Bilinçli farkındalık için zaman yaratın.

Şu anda günlük rutinlerimizin çoğunu yapamıyoruz. Okula veya işe gidemiyor, arkadaşlarımızla görüşemiyor veya dışarda kahve içemiyor olabiliriz. Bu durum aslında kendimizi yenilemek için farklı alanlar oluşturmamız gerektiği anlamına geliyor. Bilinçli farkındalığımızı arttırmak için çalışmalar yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Her gün bu alıştırmalar için zaman belirlemek önemli. Örneğin sabah evde kimse uyanmadan meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Güne bu şekilde başlamak gün içinde de daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken en önemli şey anda kalmaktır. Spor yapabilirsiniz. Kahvenizi her bir yudumuna dikkat ederek içebilirsiniz. Ya da sadece durabilirsiniz. Beş dakika kendinize durmak için izin vermek aslında tam olarak farkında olma halidir.

Aynı anda birçok işi birlikte yapmaya çalışmayın.

Sanki tek yol buymuş, işler hiç bitmeyecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Aynı anda çamaşırları yıkamak, yemek hazırlamak ve çocuklara göz kulak olmak bir yandan da iş arkadaşlarınızla yapacağınız toplantıyı düşünmek sizi zorlayacak hatta stresinizi arttıracaktır. Her gün için ulaşılabilir hedefler koymaya çalışın ve her seferinde bir işe odaklanın.

Bilinçli farkındalığı aileniz ile birlikte deneyimleyin.

Klinik psikolog David Anderson’a göre bilinçli farkındalık yavaşlamanıza, anda kalmanıza ve bir araya gelmenize yardımcı olacak her şeydir. Aileniz ile birlikte farkındalık çalışmaları için vakit ayırmak daha az endişeli hissetmenizi sağlayacaktır. Hep birlikte yoga yapmak ya da yürüyüşe çıkmak birer öneri olabilir. Farklı bir çalışma da aile üyelerinin akşam yemeğinde, gün içinde deneyimledikleri, gördükleri ya da duydukları güzel bir şeyi anlatması olarak denenebilir.

Belirsizlik ile barışın.

İçinde bulunduğumuz sürecin nasıl devam edeceği, ne zaman biteceği maalesef ki belirsiz. Fakat biliyoruz ki bu süreç hakkında endişelenmek sonucu değiştirmeyecek. Bizi yoran durumlarla sağlıklı bir şekilde başa çıkmak için belirsizliğe nasıl dayanacağımızı öğrenmemiz gerekir ve böylece çocuklarımıza da örnek olabiliriz. Anderson bizi bu noktada uyarıyor. Kötü düşüncelere, kötü ihtimallere kapılıp gitmek bu süreçte daha da kolay. Farkındalık alıştırmaları sayesinde tekrar tekrar şu ana dönebilir ve daha iyi hissedebiliriz.

Kaynak: https://childmind.org/article/how-mindfulness-can-help-during-covid-19/

about