İPTAL VE İADE KOŞULLARI

Sitemizden satın aldığınız ürünler dijital içerik kapsamında olduğundan para veya ürün iadesi mümkün değildir.

Kullanılmış ürünlerin (terapi seansı) iadesi kabul edilmemektedir. Randevu bir uzmanın size belirlenmiş bir saatini tahsis etmesi anlamına geldiğinden randevu alındığı anda size hizmet verilmiş sayılır.

Yalnız Değilsin Platformu hayatın doğal akışı içinde randevu iptallerinin kimi durumlarda zorunluluk olabileceği gerçeğinden hareketle 12 saat öncesine kadar randevu değişikliklerini kabul etmektedir.

Kullanıcı Sözleşmesi’nde yer aldığı üzere teslimatı dijital ortamda yapılan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bunun dışındaki iade talepleriniz için, izlemeniz gereken yol ve bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

Bu durumda bilgi@yalnizdegilsin.net e-posta adresinden bize bilgilendirici bir e-posta atmanız gerekmektedir. Eğer sorun Yalnız Değilsin Platformu kaynaklı ise sorumluluk firmamıza aittir. Belirtilen durumda ürünün iadesi ya da değişimi gerekli kontroller sonrasında sağlanacaktır.

İadenizi onaylamadan önce durum ile alakalı inceleme, “iade birimimiz” tarafından gerçekleştirilmektedir. Sorunlu olduğuna kanaat getirilen ürünler ( terapi seansları) gerekli durumlarda kontrol edilmekte ve iade onayı buradan gelen karara dayanarak verilmektedir.

Böyle bir durumda size iptal’in sebebini de açıklayan bir email ve/veya SMS ile en kısa zamanda bildirim yapılacaktır. -Böyle bir durumda isterseniz sonradan kullanabileceğiniz ve satın almış olduğunuz seans ücreti tutarında bir bakiye hesabınıza tanımlanabilir, isterseniz de ücret iadesi gerçekleştirilebilir.

Satın aldığınız randevu ile ilgili görüşme odası seansın başlangıcından itibaren 15 dakika boyunca açık tutulacaktır. Bu süre içerisinde katılmanız durumunda seansın kalan süresinden faydalanabilirsiniz. 15 dakikayı aşan durumlarda görüşme uzman tarafından iptal edilecek ve herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğer yapılan incelemelerde sizin internet bağlantınız kaynaklı bir sorun sebebiyle görüşme sağlanamadığı veya sürekli kesinti olduğu tespit edilirse, Danışman seans süresince sizin tekrar bağlanabilmeniz ile ilgili makul bekleme sürelerine riayet edecektir. Ancak bu koşullar altında herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğer yapılan incelemelerde uzmanımıza ait internet bağlantısı veya platformun teknik altyapısı kaynaklı bir sorun sebebiyle görüşmenin sağlanamadığı veya sürekli kesintiye uğradığı tespit edilirse, seans yapılmamış kabul edilecek ve Danışmanınız tarafından yeni bir randevu oluşturulacaktır.